Трипси

Загальна інформація:

Для рослини небезпечні як дорослі види, так і личинки Трипсів (Thrips). Доросла особина цього шкідника виростає до 1,5 см у довжину і має 2 пари крил. Комаха плоска, вузька і довга, коричнева або чорна з черевцем червоного або жовтуватого відтінків. Тіло личинки Трипса жовтого кольору. Після того, як самка відкладе прозорі яйця в м'якоть листя, буде потрібно від трьох тижнів до місяця, поки з'являться дорослі особини. Самі комахи настільки маленькі, що, якщо не придивлятися, будуть виглядати, як чорні крапки на поверхні листа. Найшвидше Трипси розмножуються при низькій вологості і високій температурі повітря. При вирощуванні рослин в кімнатних умовах, ці шкідники наносять шкоду майже цілий рік, але найбільший пік приходить на період весни і літа.

Трипси переважно завдають шкоди листю рослини. Шкідник засновує колонії з нижнього боку листків, а на верхній його частині з'являються білясті точки. Як результат, весь лист набуває сіро-коричневого відтінку зі срібним блиском. Якщо ж Трипси масово розплодилися, то весь лист спочатку знебарвлюється, потім стає бурим і, в результаті, відпадає. При пошкодженні цим шкідником квіток, суцвіття змінюють форму і покриваються плямами.

Крім безпосередньої шкоди рослині, Трипси ще й призводять до захворювання сажистим грибком, який розростається на місцях чорних липких виділень цих комах. Не дивлячись на те, що існує досить багато видів Трипсів, способи позбавлення від них однакові для кожного.

Трипси – фото:

Трипси – види:

Драценовий трипc (Parthenothrips dracaenae) - забарвлення тіла самки жовто-буре, її довжина тіла становить 1,2 мм, самець трохи менший і світліший. Зустрічається на листках у більшості видів декоративних рослин: аралій, традесканцій, гібіскусів, антуріумів, фікусів, драцен, монстер, пальм та інших. У природних умовах зустрічається в тропіках і субтропіках, північніше - на рослинах в закритому ґрунті.

Роза трипc (Thrips fuscipennis) - тіло самки коричневого окрасу довжиною 1 мм, самці меншого розміру. Широкий поліфаг мешкає в квітках і на листках різноманітних рослин, переважно розоцвітих. Живе як у відкритому, так і в закритому ґрунті.

Декоративний трипc (Hercinothrips femoralis) - у самки темно-буре забарвлення тіла довжиною 1,7 мм, у самця - дещо менші розміри. Пошкоджує практично всі декоративні рослини: амарілліси, крінуми, традесканції, хризантеми, орхідеї, кали, кротони, гарденії, бегонії, колеуси, кактуси, драцени, пальми та багато інших. У середній і північній частинах Росії - житель закритого ґрунту (оранжереї, теплиці).

Цибулинний трипc (Liothrips vaneeckei) - тіло темно-бурого кольору довжиною до 2 мм. Живе між лусочками цибулин різних видів лілійних, а також на цибулі.

 

Зовнішні ознаки ураження:

Трипсів (приблизно 17-кратне збільшення) можна побачити неозброєним оком.

У сенполій шкідники звертають на себе увагу численними слідами екскрементів на квітках і листі, які можуть здатися для нас просто пилком, який осипався. Особливо впадає в очі сріблястий блиск цілих частин листової пластини як наслідок численних заповнених повітрям (висмоктаних) рослинних клітин. 

Трипси тримаються групами на нижній стороні листя, особливо вздовж жилок. Яйця відкладають в тканину листя. На пошкоджених листках з нижнього боку з'являються буро-коричневі плями, а з верхньої сторони - білясті. При сильному зараженні листя жовтіють, засихають і обпадають. Найбільшої шкоди комаха завдає влітку, в жарку погоду. 

Трипс - поліфаг, він ушкоджує пальми, драцени, кордиліни, аспидистри, азалії, кактуси, фікуси, троянди, бегонії, цитрусові та багато інших кімнатні рослини. 

Профілактичні заходи: 

Уникати надмірної сухості повітря в кімнаті і частіше оглядати квітки та нижню сторону листя. На ній можна помітити біло-жовтих личинок, а також дорослих комах (іноді з поперечними смужками). Сині, а також жовті клейкі пастки, розвішані серед рослин, дозволяють контролювати приліт трипсів. 

Способи боротьби: 

Трипс - одна з найбільш стійких шкідників! Боротьба за допомогою хімічних засобів і препаратів на основі калійного мила або мінеральних масел можлива, однак до теперішнього часу у трипсів вже виробився імунітет. До того ж спочатку необхідно перевірити переносимість препарату самою ж рослиною. Надалі необхідна повторна обробка рослин приблизно через тиждень, тому що з відкладених у тканини листка яєць поступово вилуплюються личинки. Необхідно також ізолювати квітку від інших (краще перенести в карантин). При цьому будьте обережні: при трясці переносимих рослин личинки трипсів легко падають і можуть довгий час чекати відповідного моменту, щоб знову заповзти на рослини. З цього місця, де стояла уражена трипсом рослина, ретельно очищають і міняють верхній шар землі в оброблених хімічними препаратами рослин. В ідеалі краще всього пересадити їх в новий ґрунт, а коріння промити. 

Можна використовувати системні інсектицидні препарати - Карбофос, Інта-вір, Децис, Фітоверм, Карате. 

Народні засоби: 

Обмити або обприскати добовим настоєм цибулі або часнику (1 чайна ложка подрібненої цибулі або часнику на 1 склянку води) або настоєм лушпиння від цибулі.

Для рослин, які не можна обприскувати, рекомендується наступний метод: нарізаний часник або баночку з невеликою кількістю скіпідару помістити близько рослини і на кілька годин накрити його разом з препаратом поліетиленовим мішечком.

Препарати:

Агравертін

Актеллік

Вертімек

Інта-вір

Карате

Карбофос

Конфидор

Фітоверм