Щитівки / Псевдощитівки

Загальна інформація:

Щитівки (Diaspididae) представляють серйозну небезпеку для життя і здоров'я кімнатних рослин. Личинки, молоді комахи та дорослі особини розташовуються на стеблах, гілках і нижній стороні листочків (вздовж прожилок). Щитівка присмоктується до листка, і на цьому місці починає з'являтися жовта плямочка, яка починає поступово збільшуватися – щитівка п'є сік рослини. Згодом лист жовтіє, скручується і відпадає, ріст рослини сповільнюється, після чого вона починає всихати і гине. При цьому шкідник вражає не лише листя, але і плоди цитрусових.

Характерною ознакою щитівок є наявність захисних щитків. Псевдощитівки (Coccoidae) відрізняються відсутністю щитка, але шкоди завдають такої ж. Харчуються вони, висмоктуючи сік з листя рослин, тому відносяться до сисних шкідників. Основна небезпека полягає в тому, що розселяються личинки по всій рослині буквально через кілька годин після їх появи з яєць, і відразу приступають до трапези. Представники різних видів відрізняються тільки кольором щитка і розмірами самої особини. Щиток дорослої самки темно- або червоно-коричневого кольору, має форму кола і в діаметрі сягає 2 мм. Самці дрібніші, а щиток злегка витягнутий.

Щитівка – фото:

Щитівка – види:

Бруслинова щитівка

Як можна зрозуміти з назви – пошкоджує бруслину. Шкідник вражає листя, стебла та інші частини рослини. Щиток у самок темно-коричневого кольору, за формою схожий на грушу, в діаметрі сягає 2 мм. У самців щиток білого кольору, через це рослина стає наче білою, якщо вона уражена дуже сильно.

Кактусова щитівка

Вражає кактуси, заселяючи всю його площу і висмоктуючи сік. При сильному ураженні кактус набуває сіруватого кольору. Щиток дорослої самки в діаметрі сягає 2,5 мм, круглої форми і білого кольору.

М'яка псевдощитівка

Завдає шкоди великій кількості кімнатних рослин. Особина дорослої самки виростає до 4 мм у довжину, тільце широкоовальної форми, трохи опукле.

Маслинна псевдощитівка

Найчастіше вражає камелію, олеандр, лавр і цитрусові рослини. Доросла самка виростає до 3,5 мм у довжину, тільце темно-коричневе з "Н"-видними наростами на спині. Небезпечні ще й тим, що на виділеннях псевдощитівки селиться грибок.

Напівкуляста псевдощитівка

Цей шкідник вражає велику кількість рослин – черешки, листя і молоді пагони. У довжину самка напівкулястої псевдощитівки виростає до 4 мм, але на відміну від родички – щитівки – у неї відсутній щиток.

Пальмова щитівка

Вражає переважно пальми, будуючи колонії з обох сторін листка. Біло-сірий щиток дорослої самки досягає 2,2 мм в діаметрі.

Плющова щитівка

Найчастіше вражає рослини з субтропічних зон: плющ, драцена, олеандр, аспарагус, юкка і т.д. Плющові щитівки вражають всі частини рослини – особливо у вузлах пагонів. Щит самки в діаметрі до 2,5 мм жовтого кольору, трохи опуклий або плоский.

Щитівок і псевдощітовок часто плутають. Вони дійсно дуже схожі, але існує декілька відмінностей:

 • дорослі особини щитівок добре помітні (це досить великі округлі опуклі щитки коричневого кольору довжиною до 3 мм), псевдощитівки значно дрібніші, і виявити їх можна лише при ретельному огляді рослини;
 • щитівки залишають на листках липкі блискучі виділення, на яких потім поселяється сажистий гриб, псевдощитівки таких слідів не залишають;
 • щитівки можна усунути разом з панциром, із псевдощитівками такий номер не пройде: можна вилучить лише щиток, а сама комаха залишиться на рослині.

Але це вже деталі, вникати в які зовсім необов'язково. Щитівка, що оселилася на вашій рослині або псевдощитівка - різниця невелика. У будь-якому випадку приготуйтеся до тривалої і серйозної боротьби, почніть її негайно!

Профілактика появи щитівок і псевдощитівок:

 • Появу цих шкідників легше запобігти, ніж потім довго і, часом, безуспішно боротися з ними. Вони не виникають "з повітря", як кліщик або попелиця. Їх приносимо в будинок ми самі.
 • При покупці кімнатної рослини, звертайте найпильнішу увагу на її зовнішній вигляд. Намагайтеся купувати квіти вдень, коли є можливість уважно оглянути всі його частини при яскравому денному світлі. Не беріть рослину, у здоров'ї якої ви не впевнені.
 • Коли рослина з'явилася в будинку, не поспішайте поставити її серед ваших улюблених квітів. Вона займе там гідне місце, але трохи пізніше. Влаштуйте їй хоча б тритижневий карантин, щодня перевіряючи нового мешканця на предмет шкідників. Будьте уважні - виявити щитівок не так вже і легко.

Щитівка – боротьба:

 • Ізолюйте уражену рослину.
 • Обріжте особливо сильно уражені частини квітки.
 • Накрийте землю пакетом і зберіть вручну всіх видимих комах ватним або марлевим тампоном, змоченим у міцному розчині господарського мила (1 частина мила на 6 частин води). Неодноразово змінюючи тампон, протріть цим же розчином все листя і гілки рослини. Цю процедуру треба буде повторювати регулярно, тому що доведеться постійно знищувати рухливі личинки щитівок і псевдощитівок, які вилуплюються з яєць. Розчин не змивайте. Мильну обробку можна замінити на спиртову (використовуйте тільки чистий спирт - він швидше випаровується з поверхні листя). Ні в якому разі не застосовуйте спиртові протирання на рослинах, що мають ніжні і особливо опушені листки! Для перевірки реакції рослини на спирт за кілька годин до обробки змочіть невелику частину листової пластини. (Не перенесуть спирт фіалки, гінура, маранта-калатея, бегонії і т.д.).
 • Ґрунт або хоча б її верхній шар необхідно замінити, а горщик потрібно ретельно промити.
 • З хімічних засобів для боротьби з щитівкою і псевдощитівкою підійде Актеллік і Актара.
 • Майте на увазі, що не особливо цінну для вас і сильноуражену рослину легше викинути, ніж вилікувати!

Препарати:

Актара

Актеллік

Банкол

Карбофос

Щитівка – відео: