Попелиця

Загальна інформація:

Безкрила сформована Попелиця (Aphidinea) виростає в довжину максимум до 2,5 сантиметрів, має світло-зелений, рожевий або жовтуватий колір тіла. Попелиця вражає всі частини рослини – від бутонів до листя – внаслідок чого квітки втрачають форму. Зовні рослина уражена Попелицею, ніби посипана лупою. Частини рослини, які поїдає цей шкідник, втрачають колір, листя набуває жовтого кольору, скручується й обсипається, а вся рослина в цілому зупиняє ріст. Квітки покриваються липкими виділеннями, бутони перестають розкриватися. Найбільшу небезпеку Попелиця представляє у весняний період, тому що в цей час вона вражає кінчики молодих пагонів.

Найбільш часто кімнатні рослини уражуються цим шкідником в кінці весни і впродовж всього літа. В цей період Попелиця активно розмножується і досить швидко поширюється на сусідні квіти, а взимку - перебуває у сплячому стані, тому в цей сезон вірогідність її переходу на інші квіти вкрай невелика.

Попелиця – фото:

 

Попелиця – види:

Myzus persicae – Оранжерейна попелиця

Sitobion avenae – Велика злакова попелиця

Schizaphis graminum – Звичайна злакова попелиця

Hyalopterus pruni – Очеретяна попелиця

Звідки ж беруться ці "звірі" на наших домашніх улюбленцях?

 • З теплиць і магазинів. Ми самі приносимо їх у будинок з черговим зеленим вихованцем.
 • Уважний огляд нової рослини і своєчасна обробка відповідними препаратами обереже колекцію від масового зараження і збереже ваші нерви і час.
 • З подарункових букетів. Чи знаєте ви, що хризантеми і троянди є улюбленими ласощами попелиці?
 • Подолати невелику відстань від презенту до підвіконня з вашими улюбленими рослинами їй зовсім нескладно.
 • У весняно-літній період попелиця заноситься вітром у відкриті вікна та балконні двері.

Що потрібно зробити, щоб не допустити появи цього шкідника на кімнатних рослинах?

 • Уважно оглядайте кожну нову рослину, що потрапила до вашого будинку. Навіть якщо не виявите на ній шкідників, помістіть рослину на двотижневий карантин, поставивши окремо від інших квітів.
 • При перших же ознаках ураження негайно почніть боротьбу зі шкідником.

Попелиця – боротьба:

 • Найбільш простий і швидкий спосіб позбавлення від попелиці - застосування інсектициду. Зазвичай використовують Агравертін або Фітоверм, накриваючи оброблену рослину на кілька годин поліетиленовим пакетом.
 • Ще один хороший інсектицид - Актара. Одноразовий полив цим препаратом швидко вбиває всіх особин, які харчуються вашою рослиною. Однак, якщо тля встигла відкласти яйця, може знадобитися його повторне застосування.

Якщо з якихось міркувань ви не хочете використовувати хімічні засоби захисту, можна вдатися до народних засобів. Вони менш ефективні, але при регулярному застосуванні теж дають непогані результати:

 • Зберіть вручну всіх видимих комах ватним або марлевим тампоном, змоченим в міцному розчині господарського мила (1 частина мила на 6 частин води). Неодноразово змінюючи тампон, протріть розчином все листя і гілки рослини. Розчин не змивайте.
 • Мильну обробку можна замінити спиртовою (використовуйте тільки чистий спирт - він швидше випаровується з поверхні листя). Ні в якому разі не застосовуйте спиртові протирання на рослинах, що мають ніжні і (особливо!) опушені листя! Для перевірки реакції конкретної рослини на спирт за кілька годин до передбачуваної обробки змочіть їм невелику частину листової пластини.
 • Дуже старий і відомий метод - обробка настоєм тютюну. Беруть 1 частину махорки на 10 частин гарячої води, настоюють дві доби. Отриманий настій кипить 2 години, остуджують і проціджують. Безпосередньо перед обприскуванням відвар розбавляють водою (1:2) і додають у нього розчин господарського мила (10 г на 1 літр розчину). Майте на увазі, що тютюновий розчин отруйний для людей і домашніх тварин!
 • Якщо вам вдасться наловити божих корівок, посадіть їх на уражену рослину. Через пару днів від попелиці не залишиться і сліду. Після цього не забудьте випустити ваших помічників у сад!

Препарати:

Актеллік

Актара

Децис

Інта-Вір

Карате

Фас

Фітоверм

Хостаквик

Циперметрин