Листові і стеблові нематоди

Загальна інформація:

Нематоди (Nematodes) – це дуже маленькі круглі черв'яки (усього до 2-х мм завдовжки). Шкідник може оселитися в будь-яких частинах рослини – на листі, корінні, бруньках і квітках, стеблах, і навіть в насінні. Нематода вводить в тканину рослини травний фермент, який призводить до зупинки нормальної роботи органів рослини, через що вона розвивається повільніше і не повноцінно. Як результат – стебло приймає неприродну форму і положення, на коренях з'являються потовщення, листя та бруньки всихають, міжвузля коротшають. Виявити нематоди на ранніх стадіях ураження практично неможливо.

Нематоди – фото:

Нематоди – види:

Нематода галова (коренева) / Meloidogyne

Цей шкідник зустрічається досить рідко, але при зараженні рослини завдає дуже серйозної шкоди. Нематода – крихітні черв'яки, що не мають кольору і виростають до 1,5 мм. За 3-4 тижні нематода вибирається з яйця і починає харчуватися. Шкідник проникає в коріння і випускає в них травний фермент, який призводить до появи галл (розміри можуть коливатися завбільшки від насінини і до грецького горіха), що складаються із пухкої тканини. Її руйнування призводить до загнивання коренів і потрапляння грибків, вірусів і бактерій.

Нематода листова / Aphelenchoides

Черв'яки менших розмірів, ніж стеблові і кореневі нематоди (до 1-го мм), безбарвні. Селяться в листі рослин. Місця листя, де харчуються нематоди, втрачають колір і при перегляді на світло видно плями. Лист тоншає, з'являються сухі плями омертвілої тканини, після чого лист буріє, сохне і гниє. Заразитися рослина може від іншої через воду або ґрунт. Личинки в землі можуть жити до декількох місяців, навіть при дуже низькій температурі.

Нематода стеблова / Ditylenchus

Черв'яки досягають до 1,7 мм у довжину. Найчастіше нематоди вражають тільки одну рослину і на інші види не переміщаються. Вони селяться на стебла, листя і квітки тюльпанів, бегоній, флоксів, гвоздик та інших. Нематода через коріння потрапляє з ґрунту в листя і стебла. На уражених частинах рослини з'являються потовщення – стебла і листя формуються і розвиваються неправильно, з'являються здуття. Через певний час уражені частини рослини блідніють, буріють, а вже потім відмирають.

Профілактичні заходи: 

Карантин для нових рослин. Дезінфекція посуду, інструменту (найпростіший захід - ошпарюванням окропом). Стерилізація субстрату на водяній бані при температурі 50-55 °С не менше 10 хвилин. Можна знешкодити ґрунт хлорпікрином (20-40 мл на 1 кв. м), формаліном або сірковуглецем. 

Після обприскування потрібно рослині дати швидко обсохнути, при низьких температурах розміщувати квітку у відносно сухих умовах. 

Нематоди – боротьба:

Боротьба за допомогою хімічних препаратів у домашніх умовах не має сенсу. Окремі пошкоджені рослини необхідно знищити, нематодою можна заразити інші рослини через піддони і горщики. Тому необхідно ретельно прибрати всі залишки з того місця, де стояло уражена квітка. Продезінфікувати горщик і піддон краще 40% водним розчином формаліну.

З кореневими нематодами можна спробувати впоратися, потримавши рослину у воді при 50-55 °С протягом 15-20 хвилин. При такій температурі гинуть і нематоди, і їхні яйця, а рослина таку температуру перенесе спокійно. Гарантій ніяких немає, але краще спробувати, чим відразу знищити рослину.

Також можна спробувати врятувати рослину розчином Декарису (продається в аптеках). 1 таблетка на літр води, і цим розчином облити рослину. 

Препарати:

Нарцисс