Цикламеновий кліщ

Загальна інформація:

Цикламеновий кліщ (Phytonemus pallidus) практично неможливо побачити без збільшувальних приладів, тому що довжина його тіла досягає максимум 0,3 мм. Тільце майже повністю прозоре, овальної форми, має 8 ніжок. Зазвичай цей шкідник будує колонії на нижній стороні листа, а при зборі великої кількості особин, вони схожі на шар пилу. Цикламеновий кліщ вражає найчастіше пеларгонії, цикламени та фіалки (сенполії). При ураженні шкідником стебла згинаються, листя скручується, а бутони починають в'янути. У сенполій про ураження Цикламеновим кліщем свідчить посилення опушування живців і листя. Підвищена вологість посилює ураження рослини і прискорює розмноження кліща.

Цикламеновий кліщ – фото:

Цикламеновий кліщ – види:

Phytonemus pallidus – Цикламеновий кліщ

Характер ураження:

Виявити присутність незваного гостя можна лише за непрямими зовнішніми ознаками. У сенполій головну увагу слід звернути на деформацію квіток, які набувають незвичайної форми, часто взагалі не розкриваються, обпадають на стадії бутонів, мають ненормальне забарвлення. Деформується пагін, уражаються молоді листочки, які всіляко скручуються. Добре помітні довгі волоски на молодих листках. У інших рослин ці кліщі також найчастіше викликають деформацію і знебарвлення ушкоджуваних органів рослин. Вони призводять до всихання та деформації пагонів, зміни форми листя. На квітках можуть виникнути плями і вони можуть не розкритися. Ці шкідники люблять високу вологість, тому поселяються, в основному, в складках молодого листя, в основного черешка, в бутонах, там, де вологи більше. 

Профілактика: 

Тільки регулярний контроль за станом рослин дозволить виявити цього практично невидимого, але дуже небезпечного шкідника і почати своєчасну боротьбу з ним. 

Цикламеновий кліщ – боротьба:

Спочатку потрібно видалити по можливості всі уражені органи рослини. При сильному зараженні методи обробки схожі з описаними раніше для інших кліщів. Цикламеновий кліщ має періоди повної відсутності живлення, коли харчові отрути на нього не діють. Тому однією обробкою рослин хімікатами обмежитися не вийде. Слід потравить рослин Фітовермом, Актофітом, Агравертіном, Акаріном. Повторити 4-5 разів з інтервалом в 3 дні, а потім 5 днів. Оскільки кліщі мають звичку поселятися в найважкодоступних місцях рослини, її обробку найкраще проводити цілком, занурюючи в розчин з акарицидом.

Усі уражені шкідником частини квітки необхідно обов'язково видалити, а також обприскувати спеціальними засобами проти Цикламенових кліщів, оскільки обприскування звичайними інсектицидами позитивного ефекту не дасть.

Препарати:

Фітоверм

Актофіт

Агравертін

Акарін