Борошнистий червець

Загальна інформація:

Борошнистий червець (Pseudococcus) - один з найнебезпечніших шкідників, що наносить шкоду кімнатним рослинам. Сисна комаха виростає до п'яти міліметрів у довжину. Пошкоджує переважно молоді пагони і листові пазухи, а при масовому ураженні рослини – і листя. Є як крилаті, так і безкрилі екземпляри. В останніх - овально-видовжене тілесного кольору тільце укрите борошнистим нальотом білого забарвлення, по краях якого знаходиться щетина. А от у крилатих екземплярів лише одна пара крил.

Самка борошнистого червця може відкладати вздовж жилок, в листових пазухах і на нижній стороні листової пластини до двох тисяч яєць, які не бояться води, тому що мають захист у вигляді опушення. Личинки заселяють усю рослину, аж до її коренів, і протягом усього життя мають можливість пересуватися. Всі види шкідників виділяють липку рідину, на якій селиться сажистий грибок. В уражених рослин починає жовтіти і опадати листя, пагони припиняють ріст, квітка слабшає і гине. Шкідники можуть ховатися під корою або під цибулинною лускою, що ускладнює їх знаходження.

Борошнистий червець – фото:

Борошнистий червець – види:

Виноградний борошнистий червець / Pseudococcus citri

Самці зустрічаються рідко, основної шкоди завдають самки – широкоовальне тіло жовтого або помаранчевого кольору, вкрите білим борошнистим нальотом. Лапки добре розвинені. Личинки дуже швидко розбігаються по всій площі рослини і дуже швидко знищують її, висмоктуючи сік.

Приморський борошнистий червець / Pseudococcus affinis

Цей вид – один з найпоширеніших у кімнатному квітникарстві. Самці дрібніші за самок, але мають крила, за допомогою яких перелітають з однієї рослини на іншу. Самки виростають до 4 міліметрів у довжину і до 2,5 в ширину, тільце рожево-сірого відтінку, покрите борошнистим нальотом білого кольору. Яйцекладні самки часто ховаються в недоступних місцях, а потім відкладають яйця, які виглядають як безформна, павутинна, пухнаста маса. Личинки дуже маленькі, жовтого кольору без нальоту, легко і швидко пересуваються та заселяють усю рослину, легко переносяться людиною або тваринами.

Щетинистий борошнистий червець / Pseudococcus longispinus

Шкода рослині наноситься личинками і самками червців. Тіло самки рожевого або помаранчевого кольору, вкрито борошнистим нальотом, досягає в довжину до 3,5 міліметрів. Самки щетинистого борошнистого червця живородні. Лапки добре розвинені, що дозволяє шкідникові з легкістю перебиратися з однієї рослини на іншу. Червців добре видно на рослині через великі розміри і білий наліт.

Борошнистий червець – боротьба:

Отже, якщо ви виявили на своїй новій рослині борошнистого червця, насамперед ізолюйте його - перенесіть рослину на карантин. Далі озбройтеся лупою і почніть уважний огляд всіх надземних частин рослини. 

Варіант 1. Якщо знайдена спочатку особина борошнистого червця опиниться в одному єдиному екземплярі, то ніяких причин впадати в паніку немає. Цілком ймовірно, що ця доросла комаха перебралося на вашу рослину зовсім недавно і ще не встигла відкласти яйця. 

У цьому випадку просто озбройтеся зубочисткою і акуратно зніміть шкідника з квітки. 

Протримайте рослину на карантині два місяці. Якщо за цей період ви не виявите нових шкідників, можете сміливо підселяти її до інших квітів. 

Варіант 2. Якщо при уважному огляді вами було виявлено дві дорослі особини борошнистого червця і більше, необхідно терміново вживати заходів. Видаліть виявлених шкідників, а далі рослину потрібно обробити хімічними препаратами. 

Найкращим хімічним препаратом для боротьби із червцем є Актара. 

Цей препарат хороший тим, що абсолютно не має запаху і не вимагає обов'язкового розпилення (обприскування). Його досить просто розвести в необхідній кількості води і промити уражену рослину пару разів (повторити через півтора-два місяці) згідно з інструкцією. Після використання даного препарату вам потрібно тільки ретельно вимити руки з милом. 

Після промиву розчином Актара соки рослини на досить тривалий період стають отруйними для комах. Їх загибель настає не моментально, але ви зможете її визначити через всохлі тільця шкідників, які будуть з легкістю відділятися від рослини за допомогою тієї ж самої зубочистки. 

Якщо ви так і не змогли знайти в магазинах свого міста Актара, можете скористатися ще одним перевіреним сильнодіючим засобом - Актеллік. Однієї обробки (обприскування) достатньо, але ... запах від цього препарату просто вбивчий. 

У деяких випадках борошнистий червець може виявитися стійким до дії препарату. Але це швидше виняток, ніж правило. У будь-якому випадку, для закріплення позитивного результату буде потрібно декілька обробок цим препаратом. 

Якщо ви не бажаєте використовувати хімічні засоби, тоді варто спробувати народні:

Варіант 1. Якщо чисельність цього шкідника невелика, можна обрізати уражені частини рослини, а всі інші ділянки регулярно промивати ватним тампоном, змоченим у концентрований розчин господарського мила. 

Варіант 2. При сильному ураженні червцем рослину доведеться обробити спиртом. При цьому слід пам'ятати, що далеко не всі кімнатні рослини зможуть безболісно перенести цю процедуру. Протирати необхідно швидко - спирт повинен негайно випаровуватися. В іншому випадку квіти можуть отримати опіки. Не варто, таким чином, обробляти рослини, що мають опушені листя. Герані, сенполії, глоксинії і всі марантові - вони швидше за все не витримають такого випробування. 

Перед обробкою всієї рослини обов'язково перевірте її реакцію на спирт на окремому листку. Інакше ви ризикуєте просто живцем спалити рослину. 

Ще один рецепт - обробка мильно-спиртовим розчином: 20 г господарського мила розводять в 1 л гарячої води і додають 20 мл спирту. Отриманим розчином неодноразово промивають всі частини рослини і змащують пензликом особливо уражені ділянки.

Препарати:

Актеллік

Вертімек

Нурелл-Д

Фітоверм

Фозалон

Фосфамід