Вологість повітря для кімнатних рослин

У природі повітря в більшій чи меншій мірі насичене вологою. Саме завдяки високому вмісту вологи в повітрі рослини в тропіках розростаються до неймовірних розмірів. У домашніх умовах відтворити таку атмосферу досить важко. Більшість рослин, що вирощуються у кімнатах, страждають від сухості повітря. Виключення становлять кактуси та інші суккуленти. Низька вологість повітря збільшує випар води з рослин, може викликати пожовтіння країв листків, опадання бутонів і квітів, призвести до згубного для вазонів осушення.

Вологість повітря вимірюють гігрометрами, і виражається вона у відсотках. У насиченому водяними парами повітрі (туман) відносна вологість рівна 100%. Відносна вологість повітря в кімнатах становить близько 50%, взимку через центральне опалення повітря значно менша. Для більшості кімнатних рослин оптимальна вологість повітря може вважатися 65-70% при постійній температурі 20 °C. Багато тропічних видів з тонкими ніжними листками (фіттонія, марантові, селагінели, папороті) потребують ще більш вологого повітря (до 80-95%).

Можна виділити кілька основних груп рослин, особливості життєзабезпечення і зовнішнього вигляду яких ґрунтуються на їхній забезпеченості водою:

Гідрофіти – водяні рослини, занурені повністю у воду або, ті що мають плаваючі на поверхні листки.

Гігрофіти – рослини, що в природніх умовах проживають у вологих місцях (дощові ліси, болота, узбережжя водойм). Це трав'янисті види зі слабкою кореневою системою, високою здатністю випаровувати воду, слаборозвиненою механічною тканиною. Вони зовсім не виносять навіть короткочасного пересихання субстрату, люблять вологе повітря. Зовні характеризуються великими тонкими листками, іноді із краплинним вістрям, по якому стікає вода (наприклад, деякі фікуси), особливими виростами на листках для посилення випаровування води (наприклад, імператорська бегонія).

Ксерофіти – рослини сухих місць проживання. Мають специфічний вигляд і ряд спеціальних пристосувань. Ксерофіти зустрічаються в місцях із сухим жарким кліматом (сухі степи, пустелі і напівпустелі). Посушливі умови можуть спостерігатися навіть у дощових тропічних лісах – недолік вологи випробовують, наприклад, багато епіфітів, що ростуть на верхніх галузях високих дерев. Особливостями ксерофітів є зменшення розмірів листків, їх опушення, наявність товстої шкірочки, воскового нальоту на ній, численних жилок і устячок. Деякі ксерофіти мають сильно розвинену кореневу систему або спеціальні органи, що запасають воду. Ксерофіти, на відміну від гігрофітів, можуть добре регулювати випар води. Найбільш відомими типами ксерофітів є суккуленти, жорстколисті, тонколисті і неправильні ксерофіти.

Суккуленти – рослини із соковитими, м'ясистими листками або стеблами (молочай, кактуси, агави і т.д.), що запасають у тканинах воду. Суккуленти, вирощувані в кімнатних умовах, не страждають від сухості кімнатного повітря на відміну від інших рослин.

Жорстколисті ксерофіти витримують посуху завдяки потужній кореневій системі. Це, в основному, чагарники і дерева (наприклад, саксаул).

Тонколисті ксерофіти – рослини з кореневою системою, що проникає на глибину 10-15 м.

Неправильні ксерофіти – однолітні або багаторічні рослини з дуже швидким циклом розвитку. До настання літньої посухи вони встигають утворити насіння і перейти в стан спокою.

Мезофіти – рослини, що вимагають середніх умов вологості. У цю групу входить більшість рослин, що культивуються у домашніх умовах.

При підвищенні температури рослини споживають більше вологи і починають погано себе почувати, якщо температура піднімається вище 20 °C. Влітку, у похмурі дні, це не так страшно, тому що приміщення провітрюється, у нього надходить повітря з вулиці, зазвичай досить насичене вологою. Але в жаркі дні і взимку, коли включене центральне опалення, вологість повітря необхідно обов'язково збільшувати за допомогою різних засобів, щоб листя не жовтіло.

Методи підняття вологості повітря

Обприскування листків

Найпоширеніший спосіб підвищення вологості в будинку – обприскування листків рослини з обоох сторін. Але обприскувати можна тільки види із твердими і блискучими листками. Бархатисті, дуже тонкі або прозорі листки, більш чутливі до мікозів, а паразитарні гриби знаходять у крапельках і використовують воду, як зручне середовище для розмноження. Також не можна обприскувати квітки і бутони – на них утворюються темні плями.

Головне – обзавестися гарним пульверизатором і налаштувати його на дрібне розпилення. І не варто занадто перестаратись: вода потече по листках, потрапить у ґрунт, і він завжди буде вологий, а це шкодить корінню. Щоб обприскування було ефективним, його треба робити двічі в день (ранком і ближче до вечора). Особливо ретельно обприскуйте нижню поверхню листків, де розташовані устячка, що поглинають воду. Якщо ви використовуєте водопровідну воду, її необхідно попередньо відстояти протягом доби. Через надлишок у воді вапна на листках швидко з'являються білі плями, їх можна видалити вологою губкою.

Якщо вночі в кімнаті значно опускається температура, ввечері листя рослини повинно бути сухим – обприскування створює ефект прохолоди, листя може скулитись, на них з'являться знебарвлені плями.

У жарку погоду обприскуйте рослину без усяких побоювань, але притіняйте їх від прямих сонячних променів. Крапельки води на листках діють як лінзи, і рослина може одержати серйозні опіки.

Плюс обприскування полягає також у тому, що воно дозволяє швидко вилучити пил з листя і заважає розмноженню червоних павутинних кліщиків, тому що вони селяться в основному на сухих листках.

Вологий гравій

Щоб без усякого ризику створити вологе повітря навколо кімнатної рослини, найкраще поставити горщик на шар постійно вологого дрібного гравію, керамзиту або пуцолана. Для цього піддон наповнюють на 3/4 одним із зазначених матеріалів і наливають води, щоб вона не закривала каміння цілком. Вода буде випаровуватися і подарує рослинам корисну вологість. Дно горщика не буде торкатися води, тому немає ризику намочити субстрат і ушкодити коріння. Для підвищення ефективності виберіть піддон, приблизно рівний по розміру листю рослини.

Гігроскопічні матеріали

Повітряне коріння багатьох тропічних ліан (деяких орхідей, філодендрона, сингоніума, монстери) жадібно вбирають вологу з повітря і віддають її рослині. Отже, їм сподобається контакт із вологим матеріалом. Поставте їм опору, покриту натуральним або синтетичним мохами, кокосовими волокнами, які добре утримують вологу. Досить буде регулярно обприскувати опору, щоб підтримувати нормальний рівень вологості, необхідний для гарного розвитку рослин.

Для кущових видів такого ж результату можна домогтися інакше. Поставте горщик з рослиною в кашпо діаметром ширшим за вазон на 5 см. Заповніть простір між стінками мохами (сфагнумом) або верховим волокнистим торфом, який треба підтримувати увесь час дуже вологим, але не мокрим.

Електричні зволожувачі

Дуже ефективні електричні зволожувачі повітря, які дозволяють підтримувати заданий рівень вологості. Вони функціонують по наступному принципу: вода, налита в один або кілька резервуарів, повільно випливає і тонким шаром розливається по нагрітій площині, турбінний вентилятор втягує вологе повітря і викидає його через решітку вбік.

Сатуратор

Також ефективно підвищує вологість повітря в житлових приміщеннях сатуратор – ємність для води, яку розміщають на батареях у будинку. Вода із сатуратора поступово випаровується, перешкоджаючи зниженню вологості повітря. Не забувайте періодично наповнювати сатуратор водою в міру її випаровування.

Корисні поради щодо підтримання вологості повітря біля кімнатних рослин

  1.  Можна поставити недалеко одне від одного декілька рослин, які створять свій мікроклімат з підвищеною вологістю.
  2.  Поставте рослини подалі від радіаторів опалення, якщо ті не оснащені сатураторами.
  3.  Можна придбати кімнатний фонтан. Він прикрасить кімнату і буде постійно насичувати повітря вологою.
  4.  При обприскуванні залишаються плями на меблях. Тому краще обприскувати рослини у ванній кімнаті або в кухонній раковині.
  5.  Кімнатні рослини обприскуйте теплою м'якою і вистояною водою.
  6.  Обприскувати рослина не можна в жодному разі, коли на нього попадають прямі сонячні промені. Краплі води на листках утворюють ефект лінзи і викликають опіки.