Види і різновиди добрив для кімнатних рослин

Як і всім живим істотам, рослинам необхідна енергія для росту. У якості основних живильних елементів вони використовують мінеральні речовини, які через коріння одержують із землі, під дією сонячних променів перетворюючи їх в органічні. Оскільки  обсяг горщика не великий, тому його мешканець дуже швидко використовує запас живильних речовин, який містився в субстраті. Без правильного і регулярного підживлення кімнатні рослини не розвиваються і погано цвітуть.

Види і різновиди добрив

Терміном "добриво" позначають усі живильні суміші, які стимулюють ріст рослин. У квіткових магазинах вам запропонують широку гаму добрив.

Рідкі добрива

Цей вид добрив найчастіше пропонують для кімнатних рослин. Живильні речовини, представлені у вигляді однорідного розчину, але їх консистенція занадто висока, щоб використовувати добриво в чистому вигляді, його потрібно розводити водою. Рідкі добрива діляться на дві групи: органічні і мінеральні.

Органічні добрива виготовлені із природних вихідних матеріалів (відходи винокуріння, залишки життєдіяльності тварин і рослин). Їхня перевага в тому, що вони діють дуже м'яко і не обпалюють коріння. Це добре збалансовані розчини, що діють повільно і безупинно. Недолік: занадто сильний неприємний запах і плями, які добрива можуть залишити на меблях і оббивці.

Мінеральні добрива зазвичай називають "хімічними". Вони виготовлені штучно, але вирізняються дуже точним дозуванням. Рослини відразу ж засвоюють їх, добрива діють швидко, і результати помітні вже через кілька днів. Часто ці розчини без запаху і кольору, вони не залишають плям. Тільки у випадку передозування на поверхні субстрату і на листках можуть з'явитися білі відкладання мінеральних солей. При неправильному використанні мінеральні добрива можуть викликати опіки кімнатних рослин.

Розчинні добрива

Це порошки з високою концентрацією живильних речовин. Перед вживанням їх необхідно розвести водою. Отриманий розчин використовують як рідке добриво. Перевага в тому, що ви купуєте тільки добриво, а не воду з розчиненими в ній живильними речовинами. Але їх концентрація завжди занадто висока, досить складно дотримувати необхідного дозування і згодом добриво злежується. Але багато подібних добрив продаються в пакетиках, розрахованих на 1 л води.

Добриво у вигляді свічок

У цьому виді добрив мінеральні живильні речовини утримуються у твердому тілі. Після формування в спеціальній машині виходять "таблетки", "конуси" або "свічки". Їх заглиблюють у субстрат біля стінки горщика. Продукт поступово розчиняється водою під час поливу і діє близько 2 місяців. Недолік: добриво розподіляється нерівномірно, і з настанням періоду спокою досить важко вийняти його із ґрунту.

Гранульовані добрива

Цей вид добрив широко використовується в саду, але в кімнатному квітникарстві його застосовують рідко. Добриво вкладене в пористу капсулу і вивільняється через мембрану залежно від вологості субстрату. Досить розсипати гранули по поверхні ґрунту 1 раз у рік. Єдиний недолік: неможливо точно встановити момент повного використання добрив, тому що капсули не розчиняються у воді, їх зовнішній вигляд ніяк не змінюється.

Листяні добрива

Мова йде про рідкі або розчинні добрива з великою проникною здатністю, які можна використовувати, розпорошуючи з пульверизатора, особливу увагу приділяючи звороту листя. Устячка на листах всмоктують живильні речовини, які швидше переробляються за допомогою фотосинтезу. Цей вид добрив особливо підходить для орхідей і рослин з м'ясистим, тендітним коріннями.

В ідеалі для кожної рослини повинна існувати індивідуальна програма підживлення залежно від особливостей його метаболізму і способу життя. Існують наступні різновиди добрив:

Універсальні добрива

Як правило, це збалансовані добрива, у яких усі речовини утримуються практично в рівній кількості. Універсальні добрива підходять для більшості кімнатних рослин, даючи їм необхідні живильні речовини. Але все-таки краще використовувати спеціальні добрива.

Спеціальні добрива

Ці добрива мають формулу, підібрану спеціально для одного виду рослин. Виробники, бажаючи допомогти покупцям при виборі, використовували в назвах спеціальних добрив всі відомі рослини. Добриво для цитрусових підходить для всіх плодоносних рослин (ардізії, перцю стручкового) і для пальм. Добриво для орхідей відмінно підійде для бромілієвих і більшості ацидофільних рослин, таких як гарденії і папороті. Добриво для бонсаїв підходить для всіх деревоподібних рослин і для дерев. Добриво для кактусів оцінять ятрофа і бокарнея.

Стандартні добрива

Ці добрива широко розповсюджені і діляться на дві групи: для квітучих рослин (квіткове добриво) і для неквітучих рослин. Це простий, але ефективний спосіб підживлення кімнатних рослин, тому що кожний вид ставиться до тієї або іншій групи.

Добриво для неквітучих рослин стимулює розвиток листків і стебел, а добриво для квітучих рослин допомагає складному процесу цвітіння.

Роль макро- і мікроелементів у житті рослин

Практично всі добрива для кімнатних рослин, які є в продажі, містять три основні елементи: азот, фосфор і калій (NPK). Крім трьох основних елементів рослини споживають магній, залізо, бор, кальцій, сірку, мідь, марганець, молібден, кобальт і цинк. Ці речовини, що поглинаються в надзвичайно малих кількостях, називаються мікроелементами. Їхня нестача або неможливість для рослини їх використовувати призводить до різноманітних хвороб. Найчастіше у кімнатних рослин зустрічається хлороз, або недолік заліза, пов'язаний з високим вмістом вапна у воді для поливу. Саме для того, щоб заповнити нестачу мікроелементів, багато рослин стали хижаками (наприклад, як венерина мухоловка).

Азот. Одним з найважливіших елементів кореневого харчування є азот. При його недоліку уповільнюється ріст, змінюється забарвлення листків. Азот у ґрунті утворюється внаслідок розкладання органічних речовин (під дією бактерій) і залишається у формі нітрату. Тільки в цьому вигляді його можуть споживати рослини.

Азот входить до складу тканин рослини і відіграє важливу роль у процесі розвитку. Він стимулює розвиток листків і трав'янистих стебел. Кращими азотними добривами є аміачна, калійна, кальцієва селітри і сечовина.

Фосфор відіграє важливу роль у процесах дихання і фотосинтезу. Він стимулює розвиток коріння і, отже, сприяє поліпшенню рівноваги рослин. Також стимулює процес запліднення і у такий спосіб відіграє основну роль у процесі цвітіння. Він також підвищує імунітет рослини. Для добрива можна використовувати простий і подвійний суперфосфат або фосфорнокислий калій.

Калій підвищує вотоутримуючу здатність протоплазми. Недолік цього елемента проявляється у вигляді відмирання країв листової пластинки, що нагадує опік, форма листка спотворюється. Внесення калійних добрив підвищує стійкість рослин до захворювання, прискорює утвору підземних органів. Джерелом калію для рослин можуть служити калійна сіль, хлористий калій.

Кальцій підвищує в рослин стійкість до захворювань, сприяє розвитку потужної кореневої системи і утворює велику кількість кореневих волосків. Нестача кальцію в живильному розчині призводить до ураження місць росту кореня і надземної частини рослини. Джерелом кальцію може бути азотнокислий або сірчанокислий кальцій.

Магній входить до складу хлорофілу, активізує в тканинах ряд важливих ферментів дихання і фотосинтезу. При його нестачі руйнується хлорофіл, у рослин з'являється "маморні листочки" - вони бліднуть і стають строкатими. Джерелом магнію може бути сульфат магнію.

Залізо відіграє важливу роль, беручи участь у процесі дихання рослин, а також у синтезі хлорофілу. При недоліку заліза листя стає яскраво-жовтими (хлороз), руйнується ауксин – речовина, що впливає на утворення коренів і загальне зростання рослин. Постачальники заліза – сульфати і хлориди заліза.

Бор поліпшує постачання коріння киснем. При недоліку цього мікроелементу спостерігається слабке цвітіння, відмирають місця росту рослини, припиняється ріст корінь. Відсутність бору гальмує засвоєння рослиною кальцію. Джерелом бору може бути борна кислота.

Сірка необхідна для нормального росту і розвитку рослини. Спеціальних сірчаних добрив у ґрунт не вносять, тому що сірка міститься як у гною, так і в суперфосфаті, які вносять у ґрунт. При нестачі сірки листя стає світлими, припиняє ріст і розвиток рослини.

Мідь бере участь в окисно-відновних процесах у рослинах, підвищує стійкість рослин до грибкових захворювань. При нестачі міді на листках з'являються білі плями, зупиняється ріст рослин, рослина в'яне. Але надлишок міді також надзвичайно шкідливий для рослини. При гідропоніці мідь вводиться в живильний розчин у вигляді сульфату міді.

Марганець має значення в окисно-відновних процесах, сприяє утворенню хлорофілу і диханню рослин. При нестачі марганцю залізо накопичується в закисній формі і діє на рослину як отрута. При надлишку марганцю все залізо переходить в окісну форму, яка є фізіологічно неактивною і викликає хлороз листків. Джерелом марганцю може бути сульфат марганцю.

Молібден має велике значення в процесах азотного і водного обміну в рослин. При його нестачі листя здобуває тьмяне або жовто-зелене забарвлення. До складу живильного розчину при гідропоніці молібден вводиться у вигляді молібдата амонію.

Цинк бере участь у синтезі білків, вуглеводів і інших важливих у життєдіяльності рослини речовин. При недоліку цинку листя стає дрібним, у нього світлішає верхівка, з'являються світлі, жовтуваті ділянки між жилками листків, відмирає нижнє листя.

Застосовуючи те або інше добриво, потрібно пам'ятати, що рослини можуть засвоювати живильні речовини тільки з дуже слабких розчинів. Концентровані розчини солей можуть обпалити коріння і погубити рослина.