Температура для кімнатних рослин

Тепло також як і освітлення, волога, повітря, живильні речовини є вирішальними факторами для життя та розвитку рослини. Різні рослини потребують різної температури утримування та мають різну здатність переносити відхилення (як пониження, так і підвищення) температури від оптимальної.

Оптимальна температура – найбільш сприятлива температура для певного виду рослини в певній стадії розвитку. Максимальна і мінімальна температури, що не порушують нормального розвитку рослин, обумовлюють межі температур, припустимі для їхнього вирощування у відповідних умовах. Зниження температури призводить до сповільнення всіх процесів, супроводжується послабленням фотосинтезу, гальмуванням процесів утворення органічних речовин, дихання, транспірації. Підвищення температури активізує ці процеси.

В залежності від температурного режиму, кімнатні рослини вимагають теплі або прохолодні приміщення. В помірно теплих приміщеннях температура коливається в межах 18-20°C, тут добре будуть розвиватися: антуріум, панданус, бегонія, сінінгія, розан китайський, клеродендрон, глоксинія. У таких місцях також добре ростуть пальми, котрі можна розмістити поближче до вікон. Вони можуть рости і у більш прохолодних місцях, але будуть виглядати менш привабливими.

У прохолодних приміщеннях з температурою повітря 14-16°C добре росте: азалія, олеандр, фуксія, пеларгонія, традесканція, плющ, циперус, аспідістра, хлорофітум, цикламен.

Регулювання температури в домі

Як підняти температуру? Якщо температура у квартирі нижче норми, то можуть постраждати від переохолодження рослини, розміщені, насамперед, на підвіконнях. Слід пам'ятати, що взимку температура біля вікна на 1-2°C нижче, ніж в кімнаті, а на підвіконні, нижче на 3-4°C, може бути до 5-8°C. У таких умовах коріння погано засвоє воду і може загнити. Рослини, розміщені на підвіконні потрібно захищати як від холодного повітря, що йде від шиби або щілин у рамах, так і від теплого повітря батарей. Така комбінація холодного і теплого повітря з різних сторін, для рослини найбільше несприятлива. Для ізоляції від холоду вікно утеплюють, під рослини підставляють дошку товщиною 1-2 см, горщики з рослинами занурюють у вологий мохи, торф, керамзит. Однак забирати рослини з вікна не рекомендується, щоб не позбавляти їх такого необхідного світла.

Як понизити температуру? Підвищена температура, особливо взимку при нестачі світла, шкідлива і для тропічних рослин. Температуру в приміщенні можна спробувати відрегулювати вентилем опалювальної системи, провітрюванням, притіненням або обприскуванням. Провітрювання – ідеальний спосіб регулювання температури в будинку, докладніше про це читайте в статті про Провітрювання приміщень. Якщо немає можливості знизити температуру, необхідно дати рослинам додаткове, можливо навіть штучне освітлення. У літню пору перегріву можна уникнути, затінивши вікно фіранкою або папером, але так, щоб рослини отримували достатньо світла.

Дуже важливо стежити за нічними температурами. Велику втрату наносять рослинам високі нічні температури: витрата живильних речовин на дихання перевищує їхню кількість, накопичену вдень у процесі асиміляції. Рослини не мають резерву для подальшого росту, листя дрібнішає, нижні листки всихаються і обпадають, відростки витягаються, в результаті рослина виснажується і гине. Вночі температура повітря повинна бути на 2-3°C (іноді навіть 5-6°C) нижче денної.

Дуже шкідлива для рослин система центрального опалення, тому їх не можна розташовувати поруч із нею. А також, багато рослин дуже болісно відносяться до різких перепадів температур. Вони спричиняють переохолодження коріння, утворення плям на листках, їх обпадання. Далеко не всі рослини, наприклад, кактуси можуть переносити такі температурні зміни.

Вегетативний спокій

За винятком рослин родом із тропічних районів з вологим і жарким екваторіальним кліматом, більшість кімнатних рослин потребують періоду спокою. За період вегетативного спокою рослина поповнює запас живильних речовин і готується до цвітіння. Іноді потрібні досить суворі умови, щоб бутони все-таки «проклюнулись». Рослина відчуває себе в небезпеці, тому негайно починає розмножуватись.

Період вегетативного спокою, як правило, відповідає зимовим місяцям, дні стають коротші, знижується температура повітря і освітленість. Рослини рідше і менше поливають, добрива не вносять. У період спокою, якщо він для рослини обов'язковий, температура повинна бути такою, щоб не було росту, тобто вона повинна бути наближена до мінімально рекомендованої температури. Більшість рослин спокійно переносять нічну температуру до 8-10°C, якщо вдень вона піднімається до 15°C і їх добре поливають. Але не всі рослини потребують обов'язкового періоду спокою, тому намагайтеся додержуватися рекомендацій по догляду за конкретною рослиною.

Якщо у вашому будинку температура часто коливається з якихось причин, то будьте готові до того, що кімнатні рослини не будуть цвісти або зацвітуть значно пізніше норми.

Хвороби кімнатних рослин, спричинені порушенням температурного режиму

 • Листя звиваються, темніють і обпадають - Занадто низька температура;
 • Квітки швидко в'януть - Занадто тепле повітря;
 • Витягнуті стебла і листки при гарному освітленні взимку або на весні - Занадто тепле повітря;
 • Листя швидко жовтіє і обпадає - Раптовий різкий стрибок температу;
 • Краї в листків темніють, нижні листки в'януть і обпадають - Занадто висока температура;

Корисні поради щодо температури утримання кімнатних рослин

 1. Не купуйте кімнатні рослини в холодну погоду. Потрапивши на вулицю з холодного приміщення, рослина може простудитись. Ви зможете це помітити лише через кілька днів, коли її листочки почнуть обпадати.
 2. Куплені рослини не ставте в жаркий багажник автомобіля, особливо якщо не плануєте відразу їхати додому або поїздка буде довгою. Якщо ж плануєте поїздку в громадському транспорті, то використовуйте захисну упаковку, яка вбереже квітку від холоду і вітру.
 3. Купуючи квіти в магазині або ботанічному саду, перевірте наявність етикетки. На ній повинно бути зазначено, як доглядати за рослиною, і зазначені точні межі припустимих температур.
 4. Якщо у квартирі мало світла, високі температури можуть стимулювати ріст рослини, який небажаний при малому освітленні.
 5. В осінньо-зимовий період, коли зашторюєте вікна – не залишайте рослини між склом і шторою, де температура може різко впасти. Але якщо вам доводиться залишати їх на підвіконні, спробуйте ізолювати їх від скла аркушем полістиролу, помістивши його в нижній частині вікна.
 6. У кімнатних рослин, розміщенних на підвіконні, можуть з'явитися опіки на листках (бурі крапки або плями). Поява опіків більш ймовірна, якщо на листках залишаються краплі води – діє подібно лінзі, в багато разів посилюючи дію сонячних променів.