Штучне освітлення кімнатних рослин

Взимку додаткове освітлення буде потрібно практично всім рослинам з декоративними квітками і рослинам, що стоять більш ніж у метрі від вікна. Тому квіткарі намагаються збільшити освітленість приміщення. Більшість людей обходиться штучним освітленням кімнатних рослин і приміщень, тобто освітленням від звичайних люстр, світильників, бра і т.д. з лампами розжарювання. Але не всі рослини сприймають таке світло, крім того лампи розжарювання випромінюють тепло, яке шкодить рослинам, якщо вони перебувають занадто близько до них. Тому якщо вашим рослинам недостатньо світла використовуйте, наприклад люмінесцентні лампи. Освітлення від них максимально наближене до природнього світла і вони майже не випромінює тепла. Крім того, люмінесцентні лампи витрачають енергії в 4 рази менше, чим лампи розжарювання.

Після того як рослина буде розміщена в приміщенні зі штучним освітленням, потрібно стежити за ним уважно перші 3-4 тижня, як вона буде себе почувати. Можливо, освітлення доведеться підсилити (додавши ще одну лампу) або наблизити її до рослини.

Тривалість штучного освітлення прямо залежить від природнього. Звичайно це кілька годин ранком або кілька годин ввечері. Тобто лампи денного світла будуть включені у вас ранком, перш ніж вам треба буде йти на роботу, а ввечері до того часу, коли ви лягаєте спати. Але в цілому цей час повинен становити близько 6-8 годин. А в особливо похмурі дні до 12 годин.

Величина світлового дня і інтенсивність освітлення мають велике значення для початку цвітіння. Рослини короткого дня формують бутони тільки в тому випадку, якщо світловий день менше 10 годин (азалії, бегонії, хризантеми, каланхоє, пуансетії). Досить прикрити їх непрозорою плівкою або поставити в темну кімнату, щоб з'явилися квітки.

Рослини довгого дня потребують 12 годин яскравого світла щодня (аламандра, дзвіночок, пеларгонія, глоксинія, сенполія і т.д.). Від довжини світлового дня буде залежати якість їх цвітіння і кількість квіток.

Слід тільки враховувати, що більшість рослин потребують періоду спокою і тривале змушене цвітіння взимку виснажує рослину ( за винятком тих, що цвітуть взимку).

Що робити, якщо вікон немає в приміщенні взагалі. Багато рослин можна вирощувати при штучному освітленні, але при цьому потрібно, по-перше, використовувати тільки лампи денного світла і, по-друге, правильно притримуватись інших режимів догляду - температурний і водний. Крім того, такі приміщення повинні регулярно провітрюватися. Відмінність такого розведення рослин у тому, що штучне освітлення повинно бути максимально наближене до природнього - безупинно близько 12-14 годин навесні - влітку, 7-9 годин взимку. Такі умови найчастіше спостерігаються в цехах на заводі і інших робочих приміщеннях, де під стелею підвішене багато люмінесцентних ламп і приміщення гарно освітлене.

Підсвічування кімнатних рослин

Краса домашніх рослин залежить також і від освітлення. Залежно від кута падіння світла, вони будуть виглядати по-різному. Деревоподібні і великі рослини тільки виграють, якщо освітлювати їх знизу спрямованим догори променем. Цей дивний, протиприродний напрямок світла створює ефект театральності, і ним можна скористатися в зимовому саду. Так само діє і бічне світло. Завдяки йому, рослини відкидають дуже довгу тінь. Рослини з тонкими стеблами і прозорими або кольоровими листками – бальзамін, колеус, каладіум, деякі види бегонії – відмінно виглядають при освітленні позаду і трохи збоку. Світло, що падає зверху, близьке до природнього. Підсвічування рослини знизу із двох сторін створює ефект чарівництва, підкреслює графічність його малюнку, перепади світла і тіні, гру кольорів.