Режим поливу кімнатних квітів

Рослини настільки різноманітні за зовнішнім виглядом, структурою, походженням, що неможливо запропонувати математично точні рецепти щодо частоти та обсягу поливу.

Деякі рослини не переносять нестачі води, вони в'януть або сохнуть, як тільки субстрат висихає. Якщо листя опустилось, рослині часто важко повернутись в нормальний стан. Таку рослину необхідно вирощувати в субстраті, що добре утримує вологу, на основі низинного торфу. Але є і види, які віддають перевагу рідшому поливу – це більшість кактусів і сукулентів і всі рослини з щільними, твердими листками або такі, які утворюють твердий товстий стовбур.

Спостереження та гарне знання рослин дозволяє поливати їх в ідеальний момент і давати рослині оптимальну кількість води. У період росту (з середини березня до кінця вересня) рослини потребують найбільш частого і рясного поливу. Як правило, у цей час поливають в 2 рази частіше і в 3-4 рази більше, ніж у період вегетативного спокою (з середини жовтня до кінця лютого). У перехідні періоди частота поливу залежить від температури повітря.

Полив деревоподібних рослин. При нормальній температурі (18-22°C у будинку) рослини, що мають твердий стовбур, а також види із щільними листками поливають у середньому кожні 5-7 днів у період росту і кожні 10-12 днів у період вегетативного спокою (взимку). Вода повинна потрапляти на поверхню земляної грудки.

Полив трав'янистих рослин. Безстебельні рослини, рослини, що утворюють розетки або кущ із гнучких і тонких стебел, а також всі рослини, що своїм виглядом нагадують траву, поливають у середньому 2 рази на тиждень у період росту і 1 раз на тиждень взимку. Найкраще використовувати метод занурення горщика у воду.

Полив орхідей. Форми із псевдобульбами або зі стеблами, що нагадують очерет, поливають у середньому 1 раз у тиждень протягом усього року і тільки в період цвітіння – кожні 3-4 дня. Орхідеї з тонкими стеблами або ті види, що утворюють розетки поливають 2 рази в тиждень у період росту і 1 раз у тиждень взимку. Використовуйте невапняну воду, не мочіть серцевину рослини і виливайте зайву воду з піддона.

Полив кактусів і сукулентів. У період росту поливайте кожні 6-10 днів залежно від температури повітря і не частіше 1 рази в 15-20 днів взимку. Якщо температура низька, не поливайте зовсім. Наприклад, літопс може витримати в горщику близько року без єдиної краплі води, якщо температура в приміщенні нижче 16°C.

Полив бромелієвих. Ананас, ехмею, гусманію і ін. поливайте невапняною водою в середньому 1 раз в тиждень протягом усього року. У період росту залишайте воду в центрі листяної розетки.

Порушення режиму поливу

Недостатній полив. Коли рослина не знаходить в ґрунті необхідну йому кількість води для підтримання нормальної діяльності, воно починає використовувати резерви. Рослини, що мають м'ясисті стебла або м'ясисті листки, як кактуси і сукуленти можуть переносити посуху протягом декількох місяців. А рослини з тонкими і тендітними стеблами, з більшими тонкими і гнучкими листками швидше починають зазнавати наслідки посухи. Коли клітини втрачають частину рідини, вони втрачають пружність, і тканини морщаться або повисають. Це найголовніша ознака того, що рослина зазнає спрагу. У більшості випадків досить гарненько промочити земляну грудку, щоб рослина знову повернулася до життя. Але пам'ятайте, що в'янення послаблює рослину, заважає йому нормально розвиватись. Ви повинні вчасно втрутитись, але не залити рослину, а лише дати йому необхідну дозу вологи.

Повільне висихання землі в горщиках вказує на хворобливий стан або слабкий ріст рослини. Якщо рослина виявилась залитою, то необхідно розпушити поверхню землі, або зняти верхній шар землі до коріння і засипати свіжою землею. Якщо земля в горщику закисла, то потрібно пересадити рослину в нову землю, попередньо промивши його коріння і вилучивши з нього частини, що загнили.

Перезволоження ґрунту. При надлишку води рослина демонструє ті ж симптоми, що і при її нестачі. Перевірте чи вологий субстрат. Рослина виглядає пригніченою, перенасичені вологою тканини втрачають пружність. Через кілька днів на листках – по краях або в центрі – з'являються коричневі плями. Поступово вони чорніють, починається некроз. Це значить, що рослина вже атакували паразитарні гриби, що провокують гниття коріння. Утримуйте рослину без води в провітрюваному приміщенні мінімум 15 днів. Потім найкраще пересадити рослину, використовуючи дуже легкий субстрат і не забудьте покласти високий дренажний шар на дно горщика. При пересадженні видаліть в'яле коріння і те, на якому є коричневі мітки. Всупереч звичайній методиці пересадження не поливайте рослину відразу ж, а утримайтесь без поливу 10 днів.

Якщо ви залили рослину на стільки, що від горщика запахло цвіллю, спробуйте змінити субстрат. Вийміть рослину з горщика, стисніть земляну грудку, щоб віджати воду, і видаліть максимально можливу кількість мокрого субстрату. Пересадіть рослину в новий субстрат, ледве вологий. Не поливайте рослину мінімум 15 днів.

Якщо плями розповсюдилися не тільки на листя, але й на черешки і серцевину рослини, то, на жаль, його вже не вдасться врятувати і вам доведеться купити іншу рослину.

Труднощі вирощування кімнатних рослин, викликані порушенням режиму поливу

При нестачі води

 • Зів'ялі і побабчені листки; повільний ріст або відсутність росту
 • Квітки і бутони опадають або швидко в'януть
 • Засохлі, пожовклі нижні листки. Коричневі кінчики листків
 • Насамперед, опадають старі листки

При надлишку води

 • Пониклі листки; м'які ділянки з ознаками гнилизни, уповільнений ріст
 • Коричневе коріння
 • Засохле і пожовкле листя. По краях і в центрі листків коричневі плями
 • Молоді і старі листки опадають одночасно

Корисні поради

 1. Водопровідна вода підходить майже всім кімнатним рослинам. Воду перед поливом краще відстоювати, щоб з нього випарувався хлор, і осіла частина солей, а температура зрівнялася з кімнатною.
 2. Для поливу ніжних рослин потрібно використовувати тільки м'яку воду. Основне джерело м'якої води – дощова, снігова і річкова вода.
 3. Дієвий спосіб пом'якшення води – додавання в неї щавельної кислоти (у нормі кислотність поливної води повинна бути 5,5 ph).
 4. Ампельні рослини – у підвісних кашпо, кошиках, на обрізках дерева поливають зануренням у воду до насичення.
 5. Температура води повинна бути на 2-3 градуса вища кімнатної. Якщо ж рослина перебуває в стані спокою (особливо листопадне), його не можна поливати водою теплішою повітря.
 6. Оглядайте поверхню ґрунту - взимку раз у тиждень, у середині літа - по можливості щодня. Якщо поверхня ґрунту суха і нагадує пил, полийте рослину або заглибте палець на глибину нігтя, якщо палець залишається сухим, рослині також необхідний полив.
 7. Не перетворюйте полив у регулярний обряд. Проміжок між поливами в різних рослин різниться залежно від сезону і змін в умовах утримування.
 8. Згодом ви зможете визначити, що ґрунт сухий, піднявши горщик: горщик із сухим ґрунтом набагато легший, ніж з воложений.