Підживлення рослин (внесення добрив)

Теоретично правильне підживлення кімнатних рослин – це доза живильних речовин відповідно до потреб рослини, внесена в потрібний момент із максимальним ефектом. Немає такого способу, щоб виміряти потреби рослини, і неможливо проконтролювати кількість живильних речовин у субстраті. Слід пам'ятати, що неправильно складений субстрат може притримувати добриво, недаючи рослині ним скористатися. Деякі хвороби також заважають засвоєнню корисних речовин. Тому при їх внесенні діють прості правила, виведені в результаті спостережень і практики.

Найкращий період для підживлення кімнатних рослин - це від початку квітня і до середини липня, а також вересень. Що стосується живлення, то скоріше за все, більшість рослин «беруть відпустку» і перестають рости в найспекотніші літні дні. Ріст знову відновлюється у вересні, протягом жовтня більшість кімнатних рослин плавно переходить у стан вегетативного спокою і з середини листопада до середини лютого зовсім перестають рости. Загальний принцип такий: на початку періоду росту вдобрювати треба більше, потім трохи знизити інтенсивність підживлення в липні і повернутися до колишнього ритму у вересні, зменшити - в жовтні. Взимку угноюють тільки квітучі рослини.

Частота підживлення рослин. Усе залежить від виду добрива, яке ви використовуєте. Наприклад, корисні речовини у вигляді гранул діють повільно, вносять їх 1 раз у рік. «Свічки» діють протягом 8-10 тижнів. Листяні добрива діють негайно, але зовсім недовго. У середньому їх застосовують 1 раз у тиждень. Що стосується рідких добрив, то їх вносять під час кожного третього поливу в період активного росту (із квітня до липня), приблизно 2 рази на місяць. У березні та вересні досить одного разу. Якщо рослини активні взимку, все-таки не варто вдобрювати частіше, ніж раз в 15 днів.

Усе сказане відноситься до класичного застосування добрив, внесених згідно із вказівками на упаковці.

Хвороби кімнатних рослин, що виникають при порушенні режиму підживлення

Недолік мінеральних речовин

 • Уповільнений ріст, низька опірність хворобам і шкідникам
 • Квіти не утворюються або вони маленькі і блідо забарвленні
 • Бліді листки. Можуть з'явитися жовті плями
 • Слабкі стебла, передчасне обпадання нижніх листків

Надлишок мінеральних речовин

 • Листки слабшають
 • Влітку припинення росту, взимку слабо витягнуті стебла
 • Сухі коричневі плями; сухі краї листків
 • Біла скоринка на поверхні ґрунту і зовнішній стороні керамічного горщика в районах з м'якою водою

Корисні поради

 1. Ніколи не угноюйте рослини при сухому ґрунті. Таке підживлення приведе тільки до опіків кореневих волосків, і рослини будуть страждати.
 2. Найчастіше підгодовуйте одночасно з поливом у період росту або цвітіння.
 3. Не слід вносити мінеральні добрива, якщо рослини хворі, перебувають у стані спокою, повільно ростуть або щойно пересаджені. Зазвичай угноювати починають не раніше, ніж через місяць після пересадження, коли рослина гарно вкорениться в новому горщику. У холодну дощову погоду рослини угноювати не слід.
 4. Швидкозростаючі рослини підживлюють частіше, ніж ті, що ростуть повільно. Квітучі рослини починають підгодовувати після появи бутонів і продовжують внесення добрив до кінця цвітіння.
 5. Кактуси можуть жити без добрив протягом тривалого часу, але сильні декоративнолистяні і декоративноквітучі рослини напередодні цвітіння серйозно страждають без підгодівлі.
 6. Якщо ви використовуєте місткість із резервуаром для води, то добриво вноситься безпосередньо в резервуар, але в половинній концентрації, щоб уникнути передозування.
 7. Листяним добривом не можна підживлювати рослини з бархатистими або дуже тонкими листками.
 8. Добрива проявляють свою корисну дію тільки в тому випадку, якщо всі інші умови сприятливі для рослини і не було допущено ніяких погрішностей у їхньому утримуванні.