Освітлення для кімнатних рослин, квітів

Усі життєві функції рослин найтіснішим чином пов'язані із сонячним світлом. Вони використовують його для фотосинтезу, щоб виробляти живильні речовини. Тому є природнім, що гарна освітленість кімнати пов’язана із благополучним ростом рослин.

Однак вимоги до освітлення в різних рослин неоднакові. Недолік його шкідливо відображається на їхньому розвитку. Інтенсивність і тривалість освітлення значно змінюються з порою року, а також протягом дня. Рослини найкраще забезпечуються світлом у кімнатах з великими вікнами, світлими і прозорими шторами, зі стінами, стелями і дверми пофарбованими у світлі тони.

Розташування рослин відносно вікон

Рослини для кожного вікна

У кімнатах освітленість залежить не тільки від розмірів вікон, але й від їхнього розташування відносно сторін горизонту.

Північні вікна практично не одержують прямих сонячних променів, і в таких кімнатах досить темно. У північних кімнатах не можна ставити рослини далі, ніж на 2 м від вікна. На північних вікнах можна вирощувати порівняно невеликий асортименти кімнатних рослин: папороті, аспідистру, аглаонему, плющ (із зеленими листками), драцену облямовану, фіттонію, цикламен європейський, хоча багато хто з них успішнішо росте на великиї світлих вікнах. На північній стороні добре зробити веранду (типу оранжереї), тому що на ній вам вдасться уникнути літньої жари.

Південні вікна одержують максимум сонячного світла. Однак слід пам'ятати, що у весняно-літній час дуже багато рослин на південних вікнах страждають від перегріву сонячними променями через шибу. Під впливом прямих сонячних променів у них світлішають і вигорають листки, можуть бути опіки. Тому влітку більшість рослин, що перебувають на південних вікнах, потребують легкого притінення папером або прозорою фіранкою. Непогано придбати і електричний зволожувач, тому що необхідна висока вологість повітря. Для кімнат південної сторони підходять такі рослини як: абутілон, авокадо, ананас, банан, бругмансія, гібіскус, жасмин, кактуси, суккуленти, кордиліна, ноліна, паслен, стреліція, фікус Бенджаміна, фінік, гемантус, хлорофітум, хойя, цитруси (кімнатний лимон та мандаринове дерево), юка.

Східні вікна одержують прямі сонячні промені ранком. Це м'яке, дуже корисне для рослин світло. На таких вікнах добре ростуть майже всі кімнатні рослини. Єдиний недолік кімнати: у ній занадто швидко падає температура. Для східних вікон підходять: алоказія, араукарія, аспарагус, афеляндра, ахіменес, бегонія, гарденія, діффенбахія, драцена, каладіум, марантові, кавове дерево, нефролепіс, пуансетія, сінгоніум, фатсія, фатсхедера, філодендрон, ховея, есхінантус, ехмея.

У західні вікна прямі сонячні промені попадають під час заходу сонця. Це ідеально в районах, де дуже спекотно влітку, тому що на таких кімнатах легко підтримувати помірну температуру. Тому що найчастіше дують вітри західних напрямків, головну увагу доведеться приділити теплоізоляції вікон і природній вентиляції кімнат, якщо в ній не відкривають вікна. Для вирощування на підвіконнях західних вікон підходять рослини такі як: акаліфа, аламандра, брунфельсія, врієзія, гревіллея, гусманія, жакаранда, каттлея, кодієум, кокос, жовтозілля, мандевілла, монстера, панданус, пізонія, поліциас, рео, цикас(сагова пальма), свинчатка, сенполія, спарманія, спатифіллум, тілландсія, фаленопсіс, фікуси, циперус, шеффлера, якобінія.

Інтенсивність освітлення

Визначальним також є місце розташування рослини в кімнаті. Проникаючи через шибку, сонячне світло переломлюється, і кут падіння його променів зменшується. У результаті сонячне світло втрачає свою силу, і його інтенсивність падає дуже швидко в міру віддалення від вікна. Це падіння пропорційне квадрату відстані від вікна. Рослина одержує максимум світла приблизно за 1 м від вікна, за 2 м від вікна воно одержить в 4 рази менше, а в 3 м – в 9 раз менше світла. Ця проста математична формула дозволяє зрозуміти, чому в наших житлових приміщеннях хронічно не вистачає світла. І якщо ми звикаємо до такої напівтемряви, то рослини страждають і це проявляється в їхньому поганому рості.

Світло – це життєва необхідність, тому рослини різних видів пристосовуються до певних умов освітлення. У будинку слід додержуватись природніх потреб рослин, інакше вони загинуть. Як же ж знайти для них відповідне місце в нашій квартирі? Звичайно розрізняють світлолюбні рослини, рослини, що полюбляють півтінь і тіньовитривалі рослини.

Рослини, що прагнуть тіні, не можна ставити на сонце. З цього не випливає, що вони будуть процвітати. Відстань від вікна 4 м і 16-кратне зменшення освітленості – максимальне навантаження для них. Але все-таки ви зможете прикрасити навіть кути кімнати. Взимку рослини в обов'язковому порядку доведеться поставити ближче до вікна або передбачити додаткове освітлення. Рослини, які можна поставити на відстані 3-4 м від вікна: аглаонема, аспідістра, блехнум, венерина мухоловка, даваллія, драцена облямована, дзвіночок, усі види папоротей, пеллея, пеперомія, плющ (із зеленими листками), птеріс, сциндапсус, фатсія, фікус карликовий, фітонія, щитівник.

Рослини, що звикли до півтіні, потребують більшої кількості світла, але обов'язково непрямого. Багато із цих рослин віддають перевагу досить прохолодному повітрю, тому їм доведеться відсторонити від джерел тепла. Ви зможете поставити їх на сонце ранком, іншу частину дня вони повинні провести в «сутінках». Але саме рослини, представлені в цих двох категоріях, найкраще ростуть у домашніх умовах. Рослини, які можна поставити в 2-3 м від вікна: аглаонема, антуриум, ардізія, аспарагус, бальзамін, бегонія, більбергія, жирянка, марантові, калізія, клівія, клузія, кодонанте, криптантус, мімоза, непентес, пілея, плющ, ріпсаліс, рододендрон, росичка, сингоніум, стрептокарпус, тіландсія, традесканція, філодендрон, фуксія, цирпус.

Рослини, що звикли до світла, більш численні. Дуже вимогливі до світла трав'янисті рослини, що часто цвітуть. Багато світла необхідно також для рослин зі строкато пофарбованими листками: при слабкому освітленні вони швидко втрачають яскравість забарвлення і привабливість. Їм по душі яскраве світло, але в жаркі години їх потрібно захистити від прямих сонячних променів. Світлолюбні рослини взимку можуть стояти на сонці. До цієї групи рослин належать: абутілон, авокадо, лепеха, акаліфа, араукарія, аспарагус, афеляндра, банан, бегонія, гагденія, гемантус, гібіскус, глоксинія, драцена жакаранда, замія, заміокулькас, зантедехія, каладіум, ломикамінь, кокос, кордиліна, кавове дерево, жовтозілля, лілія, панданус, пасіфлора, пахира, примула, рео, росичка, сенполія, фікус, цикламен, циперус. А також усі представники сімейства ароїдних, марантових, бромілієвих, мальвових, пальмових – їх можна поставити на відстані 1-2 м від вікна.

«Сонячні» рослини – їм потрібна максимальна освітленість. Багато хто з них родом з пустельних районів або берегів Середземного моря. У цю групу рослин належать: акація, ананас, бокарнея, жасмин, каланхое, кактуси і сукуленти, кордиліна південна, молочай, олеандр, юка. Їх можна розміщати на відстані 1 м від південного вікна або на підвіконні.

Різниця в освітленості влітку і взимку настільки велика, що рослинам буває недостатньо природнього освітлення. Якщо влітку рослини доводилася притіняти від жаркого полуденного сонця прозорою фіранкою, то з настанням осені доводиться переставляти рослини ближче до світла. Рослини, що стояли близько вікна, перемістити на підвіконня, ті, що стояли в центрі кімнати - ближче до вікна. Причому, якщо влітку на підвіконні південного вікна могли перебувати тільки рослини, що переносять сонце, то взимку на підвіконні того ж південного вікна можна розмістити практично всі рослини, тому що осіннє і зимове сонце своєю появою радує не часто.

Квіти і трави тягнуться до світла і протягують до нього свої листки, у результаті в кімнатах вони приймають однобоку форму. Вічнозелені декоративно-листяні рослини, якщо їх поступово повертати до світла, розростаються рівномірно в усі сторони.

Але багато рослин дуже чутливі до зміни положення стосовно джерела світла (особливо зигокактус, герані, фуксії). Тому, після того як рослині буде відведено в кімнаті постійне місце, слід уникати перестановок.

Хвороби кімнатних рослин, які викликані порушенням світлового режиму

Недолік світла

 • Листя меншого розміру і блідіше, ніж звичайно
 • Маленькі квітки або відсутність їх у квітучих видів
 • Нижні листки жовтіють, засихають і обпадають
 • Відсутність росту або витягнуті стебла з довгими міжвузлями
 • Строкаті листи стають зеленими

Надлишок світла

 • Коричневі або сірі плями від опіків
 • Бляклі листки
 • Листки вдень вянуть
 • Листя тіньолюбних рослин зморщуються і відмирають
 • Білі або кремові стіни і стеля відбивають світло в погано освітлюваній кімнаті, що поліпшує умови утримувань рослин. Якщо рослина перебуває в глибині кімнати з білими стінами, то вона менше нахиляється до вікна.
 1. У рослини, розташованій на підвіконні, листя і стебла тягнуться до вікна. Щоб запобігти скривленню стебла, горщик слід час від часу повертати, щоразу потрошки. Не повертайте горщик, коли на рослині утворюються бутони.
 2. Квітуча рослина постраждає, якщо його перенести з місця з рекомендованим рівнем освітлення в більш тінисте. Число і якість квіток сильно залежить як від тривалості світлового дня, так і від інтенсивності освітлення. Без достатнього освітлення листя не постраждає, але цвітіння не буде рясним і тривалим або постраждає якість квіток.
 3. Взимку рослину по можливості пересувають ближче до вікна. Це допомагає збільшити для них світловий день і інтенсивність світла, що попадає на листя.
 4. Стежите за чистотою вікна взимку – при чистому склі інтенсивність освітлення збільшується на 10%.
 5. Не слід переносити рослину з тінистого місця на сонячне підвіконня або на відкрите повітря – його потрібно поступово привчати до більш яскравого світла.
 6. Практично всі рослини випливає притіняють від полуденного літнього сонця; якщо це не робити, то насамперед постраждають молоді листочки, що розвертаються.