Органічні добрива для кімнатних рослин

Ґрунт, багатий мінеральними елементами, але позбавлений органічних речовин, він не в змозі забезпечити оптимальні умови для діяльності бактерій. Рослини погано розвиваються на таких збіднених ґрунтах. Для поліпшення структури ґрунту використовуються органічні добрива.

Крім поліпшення структури ґрунту за рахунок зміни її складу, органічні добрива мають і інші переваги над іншими видами добрив. Вони часто збагачені мікроелементами, яких немає в мінеральних добривах, крім того вивільнення живильних речовин з органічних добрив відбувається поступово.

У кожної рослини індивідуальні потреби, але з використанням органічних добрив можна підготувати ґрунт, що підходить для цілого ряду культур.

До органічних добрив відносять гній, перегній, торф, пташиний кал, сечу тварин, фекалії, усі види компостів і інші рослинні та тваринні залишки. Органічні добрива найцінніші, тому що містять усі необхідні рослинам елементи живлення, поліпшують структуру ґрунту, водний, повітряний і тепловий режими, збільшують вміст вуглекислого газу, як в ґрунті, так і в приземному шарі повітря. При наявності органічних речовин підвищується і засвоєння мінеральних добрив.

Гній – основне і найцінніше з органічних добрив. Змішаний гній від різних видів тварин у середньому містить 75% води, 21% органічних речовин, 0,5% азоту, 0,6% калію, 0,25% фосфору, 0,35% кальцію. Чим концентрованіший корм, тим гній буде багатший живильними речовинами.

Вміст елементів живлення в гною не однаковий і залежить від виду тварину, складу корму і підстилки. Більше азоту, фосфору і калію утримується в кінському і овечому гної. Крім того в гної утримуються мікроелементи: марганець, мідь, молібден, бор, кобальт, а також зольні речовини, у яких багато кальцію і магнію.

По своєму складу найбільш придатний для вирощування рослин кінський гній. У порівнянні з коров'ячим і особливо зі свинячим він легший по масі, має високі теплові властивості.

Гній великої рогатої худоби більш водянистий, гірше зігрівається, тяжчий. Дія цього гною на ріст рослин повільна, але рівномірна і тривала.

Для приготування гнійної суміші потрібний свіжий коров'ячий гній, який заливають водою (у пропорції 1 частина гною – 4 частини води) і ставлять у тепле місце для шумування, при цьому забезпечують доступ свіжого повітря. Час від часу суміш перемішують. Не раніше ніж через 4 дня суміш можна використовувати. Більш стійкі до азоту рослини поливають розчином, розведеним в 4-5 раз, а там, де є ризик перегодувати їх, - розбавляють в 8-10 раз. Аналогічно готують і настій кінського гною.

Відходи життєдіяльності кішок, собак чи людину в якості добрив для кімнатних рослин не годяться. Також овечий і свинячий гній застосовувати в кімнатнім квітництві недоцільно.

Незважаючи на простоту приготування органічних добрив, не завжди в кімнаті або на балконі найдеться місце для відкритої ємності із продуктом, що не дуже приємно пахне. Останнім часом з'явилися концентрати кінського і коров'ячого гною (органічні екстракти) у магазинах. При застосуванні необхідно дивитись інструкції виготовлювача.

Пташиний кал по вмісту живильних речовин також розрізнений. Найціннішим є голубиний і курячий кал, він містить більше живильних речовин, ніж гній. Азот у ньому швидко розкладає і утворює аміак. За два місяці зберігання кал втрачає до 50% азоту.

Рідке добриво наготовлюють аналогічно гнойовій суміші. Але оскільки пташиний кал багатший мінеральними речовинами, то після шумування його доводиться розводити в 15-20 і більше разів.

Можна використовувати і сухий пташиний кал, для цього його необхідно добре побрібнити і у вигляді порошку розсипати навколо рослин, після чого ретельно перемішати із ґрунтом. Інакше кал сконцентрується у великій кількості і може викликати опіки рослин, особливо при використанні у свіжому вигляді. Для більшості рослин досить 30-50 г на 1 м/3.

Поливайте рослини акуратно, не допускаючи потрапляння розчину на листя. Якщо це сталося, змийте краплі добрив чистою водою.

Сапропель (озерний або ставковий намул) – коштовне органічне добриво. Крім того, у ньому утримується вапно, калій, азот, фосфор, мікроелементи, вітаміни і біостимулятори. Перед використанням іл необхідно перевітрити (перелопатити) для зниження вологості і видалення шкідливих для рослин сполук. Мул можна використовувати для приготування грунту або як складову частину компосту.

Перегній (компост) – це дуже коштовне добриво, особливо коли перегній свіжий. У результаті повного розкладання гною утворюється гнойовий перегній, при розкладанні листків і інших рослинних залишків – листовий і рослинний.

Найбільш живильний – гнойовий перегній. Він широко використовується для приготування земляних сумішей і для живильних сумішей з мінеральними і бактеріальними добривами.

Основна цінність листяного перегною полягає в його здатності поліпшувати структуру ґрунту. Однак він містить невелику кількість живильних речовин, порівняно швидко розкладає в ґрунті і може зберігати насіння бур'янів.

Компости. Залежно від матеріалів, що змішуються, компости бувають торфогнойовими, торфофекальними, збірними.

Збірний гній має найбільше значення, тому що дозволяє повністю використовувати всі наявні відходи: рослинні залишки, сухе листя, скошену траву, чайну заварку, здрібнену яєчну шкарлупу, очистки, сміття, ошурки, стружку, сажу, фекалії і інші відходи. У компост не можна додавати деревний матеріал і рослинні залишки, які обприскувалися гербіцидами або були уражені хворобами і шкідниками. Також не можна класти до компостну жири, кості, синтетику, пластмаси.

Напівзогнилий компост застосовується так само, як і свіжий гній.

Зрілий компост (перегній) вноситься під усі культури при посадці або пересадженні. Компостна земля незамінна для приготування підстилки до рослин.