Якою водою можна поливати кімнатні квіти?

Для більшості рослин найкращою була б дощова вода. До неї вони звикли, нею поливаються всі рослини в природі. Але якщо ми живемо в місті, використовувати дощову воду дуже проблематично. У її складі можуть бути такі елементи, які зовсім не припадуть до вподоби зеленим друзям. Тому абсолютна більшість квітникарів використовує водопровідну воду. Деякі, щоб наблизити її склад до дощової, використовують заморожену і потім відталу воду, але, якщо рослин багато, боюся, для цієї процедури доведеться купувати окремий холодильник.

Природно, найперше правило, яке відоме кожному любителю рослин, це те, що вода для поливу повинна бути відстояною, як мінімум, протягом доби. Це потрібно для того, щоб з неї випарувався весь хлор, яким щедро забезпечується водопровідна вода для знезараження, і осіли інші речовини.

Хлор можна позбутись і при кип'ятінні. Для швидкого видалення хлору варто додавати у воду 0,5 чайної ложки соди на 1 л води. Проте є ще одна проблема води в наших водопроводах - це жорсткість. Якщо постійно поливати рослини жорсткою водою, то на поверхні ґрунту може утворитися біла кірка. Вона сама по собі не представляє ніякої шкоди, але існує багато рослин, які вимагають виключно м'яку воду.

Жорсткість - це підвищений вміст у воді солей кальцію і магнію. Вони накопичуються у воді, коли вона проходить через гірські породи: вапняк, крейда, доломіт, гіпс. При цьому, як відомо з шкільного курсу хімії, жорсткість буває тимчасовою і постійною. Тимчасова жорсткість пов'язана з карбонатними солями кальцію і магнію. Тимчасова вона тому, що при кип'ятінні ці карбонати дуже легко розкладаються на вуглекислий газ, який виходить в повітря, і власне кальцій і магній, які у вигляді накипу осідають на стінках чайників. А от з постійною жорсткістю боротися складніше, вона обумовлена сірчанокислими та іншими солями кальцію і магнію, і позбутися від неї не так вже просто.

Зараз існують фільтри, виробники яких запевняють, що з їх допомогою можна легко позбутися від усіх видів жорсткості. Доводиться довіряти їм. У картриджах фільтрів-глечиків містяться спеціальні іонообмінні смоли і частки вугілля, які очищають воду не тільки від солей, але і від хлору. Є більш складні, але і більш надійні фільтри, де очищення води відбувається за рахунок осмосу. Природно, ці фільтри дорожчі. У літературі я читала, що використовувати воду з фільтрів для рослин не можна, правда, без пояснень, чому. У мене вдома є фільтр, більш детально про який можна прочитати на сайті filtershop.com.ua/brands/leader , і таку воду використовую регулярно, поки без всяких наслідків і не дуже розумію, яка небезпека може в ній таїтися. Правда, я не зовсім впевнена, що картриджі дозволяють повністю позбутися від жорсткості. Наприклад, добре відомо, що при обприскуванні рослин жорсткою водою на листках з'являється білий наліт з солей. Так от, при обприскуванні листя водою, що пройшла через фільтр, білі цятки все одно з'являються, правда, не дуже великі.

Однак є рослини, особливо чутливі до жорсткої воді і вимагають її пом'якшення. Це, звичайно, азалія, гарденія, камелія, орхідеї, гортензія. Поряд з використанням фільтрів, воду для таких рослин треба періодично підкислювати, наприклад, лимонною, кислотою, оцтом (1 чайна ложка на літр води), а найкраще щавлевою кислотою (якщо вона є).

Відразу хочеться відзначити, що краще не використовувати для поливу дистильовану воду, тому що в ній взагалі не міститься ніяких макро-і мікроелементів, що теж дуже шкідливо для рослин. Деякі квітникарі (навіть зі стажем) використовують для поливу воду з гарячого крана. З їхньої точки зору, ця вода не хлорується. До того ж вона технічна і містить багато різних елементів, які удобрюють грунт (правда, не ясно, яких). Я поки не проводила подібних експериментів, але деякі любителі кімнатних рослин стверджують, що ростуть їх квіти від такої води дуже добре.