Як поливати кімнатні рослини?

В принципі в поливі кімнатних рослин немає нічого складного та тяжкого, але квіти по-різному проявляють свою потребу у воді. Часом саме від кількості води і частоти поливу буде залежати термін життя ваших кімнатних рослин. Основне правило: гарно промочити субстрат в глибину і не давати застоюватись воді.

Необхідну кількість води визначити досить складно, тому що вона залежить від рослини, розміру горщика, якості субстрату, температури повітря і пори року.

Коли при поливі вода попадає в субстрат, рослина не кидається на неї з жадібністю в перші ж секунди. Спочатку субстрат повинен як слід просочитися вологою, і тільки потім коріння починає свою роботу.

Про цю особливість дуже важливо не забувати, тому що, приміром, чисто торф'яний субстрат, який використовують професіонали, дуже погано вбирає вологу, якщо повністю висохне. У результаті ви поливаєте, а вода не проходить крізь субстрат і не просочує його. Для цього треба занурити горщик у воду (він може спочатку плавати, що доводить крайню сухість субстрату) мінімум на півгодини. За цей час до торфу повернеться його губчата консистенція, і він просочиться водою. Потім дайте стекти надлишкам води і поверніть горщик на звичайне місце.

Якість води

Проблеми під час поливу виникають не тільки через неправильний ритм внесення води, але через її якість. Субстрати для кімнатних рослин (за винятком ґрунту для орхідей) мають здатність затримувати воду іживильні речовини. У горщику зовсім мало ґрунту, тому надлишок мінеральних елементів (вапно) або шкідливих речовин (хлор у міській водопровідній воді) при регулярному поливі буде накопичуватися в субстраті, і рослина загине.

Найкраще поливати рослини дощовою і талою водою, зібраною в сільській місцевості. Вона нейтральна і чиста. У містах не можна використовувати дощову воду, тому що в ній містяться шкідливі речовини.

Для поливу можна використовувати воду з-під крана, вона не так вже і погана по якості, але в ній містяться дві речовини, які так не подобаються рослинам – вапно і хлор. Водопровідну воду наливають заздалегідь і залишають у відкритому посуді, щоб встиг вивітритись хлор. А для пом’якшення води досить додати нейтралізатор або сік половинки лимона в 10-літрову ємність. До речі, за цей час вода для поливу нагріється до кімнатної температури, що також дуже важливо.

Квіткарі використовують кілька методів поливу кімнатних рослин, кожний має свої переваги:

Полив зверху

Це класичний метод поливу, полягає в природньому надходженні води в ґрунт під час опадів. Воду наливають на поверхню субстрату, вона просочується крізь нього і зволожує земляну грудку. При правильному поливі вода випливає в дренажний отвір і не застоюється на поверхні субстрату, через 15 хвилин воду з піддона зливають. Кількість води, необхідно для поливу, рівно 10% від обсягу землі, тобто 1 л на 10 л субстрату. Поливайте повільно. Краще використовувати лійку з довгим носиком, який легко проходить крізь листочки.

Занурення горщика у воду

Цей метод варто використовувати для поливу всіх рослин, яким не слід мочити листя (оксамитове, збористе або прозоре), для видів, що утворюють розетку (за винятком бромілієвих), для бульбових рослин і рослин з ніжними і м'ясистими стеблами, а також для рослин з дуже пишним листям (папороті). Горщик занурюють у воду на 2/3 або 3/4 горщика приблизно на півгодини. Перш ніж поставити горщик на колишнє місце, дайте воді стекти протягом 15 хвилин.

Обприскування

Цей метод поливу використовують в основному для епіфітних рослин, які ростуть, зачепившись за шматок кори або волокна. Обприскування також надзвичайне корисне рослинам, коренева система яких перебуває в поганому стані або слабко розвинена (розсада, черешки). Необхідно застосовувати обприскування для тільки що пересаджених рослин. Обприскують рослину чистою водою, температура якої дорівнює температурі повітря. Не слід використовувати для цієї мети вапняну або мутну воду, щоб уникнути білих плям на листках.