Цвітіння та розмноження орхідей

Відсутність цвітіння орхідей є каменем спотикання для багатьох початківців орхідеїстів. Основна їхня помилка - зайвий полив своїх рослин, як під час закладки квіткових бруньок (перші місяці розвитку молодих паростків для каттлей, лелій і їхніх гібридів), так і в завершальну стадію вегетації (це стосується практично всіх видів епіфітних орхідей, які цвітуть відразу після закінчення вегетації). Для різних видів між закладкою квіткової бруньки і початком розвитку цвітоноса може пройти досить великий проміжок часу, тому що деякі орхідеї цвітуть після спокою. Вирішальним фактором для ініціації цвітіння більшості епіфітних орхідей, що цвітуть безпосередньо після закінчення чергового росту, є ознаки наступаючого сухого періоду, про який в природі рослина довідається по зменшенню кількості опадів (у кімнатній культурі - скорочення поливу). Додатковими стимулами можуть бути температура і освітленість. Вплив же фотоперіодизму на цвітіння більшості орхідей багато закордонних дослідників заперечують. Парадоксально, але ризик залишитися без цвітіння більше в аматорів, які правильно поливають свої рослини під час вегетації (адекватно умовам). Коренева система їхніх орхідей звичайно в гарному стані, часто сильно розвинений (наслідок поради: "краще недолити, чим перелити"). І, якщо заздалегідь не обмежити полив, можна одержати нову вегетацію замість цвітіння.

Як розмножують орхідеї?

В аматорській практиці тільки розподілом великої рослини на кілька кущів. У промисловому розведенні застосовують насінне розмноження і розмноження стерильними живильними шматочками тканини, обробленими спеціальними стимуляторами. Називається це - in vitro.

Типові помилки початківців

Типова помилка - перенесення на орхідеї прийомів догляду за звичайними рослинами. Корінь більшості епіфітних орхідей обов'язково має потребу в невеликій періодичній просушці і швидко гине від постійного зволоження. У багатьох орхідей з бульбами (камбрії, онцідіуми, одонтонії, одонтоцідіуми) треба уважно стежити за станом поверхні бульб. Як тільки з'являються невеликі зморщечки (це називається втрата тургору) потрібно трохи полити і бульби знову стають гладкими. В орхідей з великими м'ясистими листками (фаленопсісами і ін.), при дефіциті вологи листки спочатку опускаються долілиць, потім тоншають по всій поверхні, а вже потім на них з'являються зморщечки. У деяких видів старі бульби завжди трохи зморщені. Якщо цвітоноси високі, товсті, з безліччю квітів і швидко ростуть, коренева система може не справлятися з доставкою їм живильних речовин, які починають відбиратися з бульб. Збільшенням поливу, навіть із добривами, таке зморщування звичайно повністю усунути не вдається. Воно поступово проходить після закінчення цвітіння. Зморщування бульб може бути і ознакою активного росту кореня.

Чому іноді листки орхідеї стають млявими?

Млявими листки стають через дефіцит вологи, але причин цьому може бути кілька. Наприклад, у фаленопсісів втрата пружності і опускання нижніх листів може бути, як від загибелі коріння, так і через недостатній полив. Відповідно і реакція повинна бути різна. Іноді в жару коренева система може не справлятися з доставкою вологи рослині, тому що пропускна здатність її обмежена. Більш частий полив проблеми не вирішить. У цьому випадку треба або підвищувати вологість або перемістити рослину в місце з меншою температурою поки коренева система не наросте.